Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 robot

 

Popkultura od lat raczy nas wizją miniaturowych robotów działających w ciele człowieka i niczym łodzie podwodne pływające w ludzkim układzie krwionośnym. Oscara za scenografię i efekty wizualne dostał, nakręcony w 1966 roku, film "Fantastyczna podróż" z Raquel Welch, w którym to sztab naukowców w miniaturowej łodzi podwodnej wyrusza na trudną misję usunięcia skrzepu z mózgu pewnego wybitnego naukowca.

Nieco później, w 1987 roku, nakręcono „Interkosmos”, w którym Dennis Quaid, w mikroskopijnym okręcie, przemierza ciało pewnego hipochondryka, z zabawnymi dla widza konsekwencjami.

Już niedługo wizje z filmów sci-fi mogą przestać być jedynie wyobrażeniami. Naukowcy z Max Planck Institute for Intelligent Systems w Sttutgarcie zaprezentowali ostatnio nowy etap rozwoju maszyn tego typu. 

Ich dziełem jest robot, składający się z  dwóch części o wymiarach 300 µm, połączonych osią o szerokości 60 µm. 

Działanie napędu robota

(Działanie napędu robota)

Robot jest w stanie poruszać obiema częściami z różną prędkością, co przypomina nieco machanie skrzydłami. Gdyby robot wykonywał takie ruchy w wodzie – stałby w miejscu, a raczej wykonywałby „krok” w przód, a następnie cofał się.

 

Do czego może się przydać taki robot? Jednym z zastosowań może być m.in. monitorowanie stanu naszego układu krwionośnego i usuwanie z wnętrza naczyń krwionośnych płytek miażdżycowych. Gdy uda się to osiągnąć, zdobędziemy nowe narzędzie, pomocne w walce z chorobami układu krążenia, które np. w Polsce odpowiadają za około 50 proc. wszystkich zgonów.

 

 

Copyright © 2013-2015 by Tomasz Żurek